Søk

Hva er kickboxing?

Kickboxing er en stående kampsport hvor det er lov å slå og sparke. Sporten er en videreutvikling av karate blandet med boksing. I Norge har kickboxing blitt populær som både fitness, selvforsvar og konkurranseform.

Thomas Kristiansen sparker rundkick i kickboxing kamp
Thomas Kristiansen sparker rundkick i kickboxing kamp

Kickboxing er en forholdvis ny idrett som startet i USA i 1970-tallet. I løpet av 1980-tallet kom sporten Europa. Bare få år etter sporten kom til Norge, har kickboxing blitt en veldig populær sport i mange norske byer. Dette har resultert i at Norge er en av verdens sterkeste nasjoner innen disiplinen fullkontakt kickboxing.


I 2021 ble kickboxingforbundet WAKO fullverdig medlem av IOC og nærmere seg å bli olympisk idrett.


Ifølge WAKO er det på verdensplan over 4.000.000 kickboksere fordelt i 40.000 klubber.


Kickboxing regler

Det finnes flere forskjellige grener innen kickboxing. I alle grener er det lov å slå og sparke over beltestedet. Det er ikke lov å treffe ryggen, halsen og bakhodet.


Fullkontakt kickboxing

Fullkontakt kickboxing kamp - Thomas Kristiansen
Fullkontakt kickboxing kamp - Thomas Kristiansen

Er en gren innen kickboxing som kjempes i boksering. Alle slag og spark må utføres med full kraft mot kropp eller hode for å være poenggivende. Det er ikke lov å treffe med kne eller sparke under beltestedet.


Amatørkamper er 3 runder av 2 minutters varighet. Proffkamper er mellom 5 og 12 runder.


Se en fullkontakt kickboxing kamp med klubbens trener Charlotte Berg Andersen.

I klubben underviser vi primært i fullkontakt kickboxing.

Ønsker du en gratis prøvetime?

K1

Hva er kickboxing? Nickolaj i k1 kickboxing kamp.
Nickolaj Christensen i k1 kamp

Er en ny og rask voksende gren innen kickboxing. Alle slag og spark må som i fullkontakt kickboxing utføres med full kraft for å være poenggivende. I K1 kickboxing er det lov å treffe med slag, spark og kne med fullkontakt mot ben, kropp og hode.


Amatørkamper er 3 runder av 2 minutters varighet. Proffkamper er mellom 3-5 runder og 3 minutters varighet.


I klubben underviser vi i K1 kickboxing og har flere konkurranseutøvere på internasjonalt nivå.


Les mer om klubbens resultater og meritter.


Er du fornøyd med informasjonen på denne siden? Legg gjerne igjen en kommentar med spørsmål eller feedback :)

211 visninger0 kommentarer